Vítejte v Mateřském centru Jablíčko z Nepomyšle

Jak vše začalo?

Vše začalo tak, že dvě nepomyšlské maminky na mateřské dovolené jednoho dne shodně pocítily potřebu začít se věnovat nejen svým mateřskýn a domácím povinnostem, ale také jiným činnostem, které by jim umožnily vystoupit z každodenního stereotypu a mírně pookřát na těle i na duchu. A protože rodič na mateřské dovolené těžko může někam odložit své dítko a vrhnout se do víru společenského ruchu, začaly tyto dvě maminky přemýšlet, jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá - tedy jak zařídit, aby mohly prožít něco neobvyklého, při čem by mohly uplatnit své nápady, rozšířit své dovednosti a naučit se něco nového a přitom aby ani malinko nezanedbaly své děti, ba právě naopak, aby i jim zajistily nové zážitky.

Přemýšlely i nad tím, jak způsobit, aby se v Nepomyšli začalo "něco" dít, aby se monotónní běh života v jejich domovské obci trošinku vychýlil z normálu a aby se rodiče s dětmi nějakým způsobem alespoň malinko zapojili do života obce. 

Celé to přemýšlení nakonec vedlo ke zrodu Mateřského centra Jablíčko z Nepomyšle.

Co je to mateřské centrum?

Dle oficiální webové stránky Sítě mateřských center je mateřské (někdy též rodinné) centrum organizace, kterou obvykle zřizují rodiče (většinou matky) na mateřské (rodičovské) dovolené a která primárně umožňuje maminkám (tatínkům) s malými dětmi vyjít z izolace, kam se celodenní péčí o dítě dostávají. Mateřská centra obvykle vedou a spravují přímo Ti, kdo se v nich sdružují, sami se podílejí na jejich samosprávě a sami zajišťují programy k naplnění poslání mateřského centra.

 

Kdo tvoří naše mateřské centrum?

Neformálně skupina několika maminek, několika budoucích maminek a prozatím jednoho tatínka z Nepomyšle. Formálně jsme občanské sdružení registrované MV ČR.

Kdy jsme vznikly?

Jako občanské sdružení jsme byli zaregistrováni na podzim roku 2008. Jako neoficiální uskupení jsme svou první akci organizovali už ale o něco dříve, v létě 2008.

Proč jsme vznikli?

Měli jsme hlavu plnou nápadů, jak v Nepomyšli vytvořit netradiční a neformální prostor pro mladé rodiny, a chtěli jsme jim dát hmatatelnou podobu.

Pro koho tu jsme?

Především pro nepomyšlské rodiče na mateřské (rodičovské) dovolené a pro jejich děti, ale rozhodně nejen pro ně. Členem našeho sdružení se může stát KDOKOLIV od 15 let ODKUDKOLIV z celé ČR, kdo MÁ RÁD DĚTI a práci s nimi, kdo se nebojí účastnit se VEŘEJNÉHO ŽIVOTA v naší obci a našem regionu, koho zajímá téma RODINY, ZDRAVÍ a OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, kdo se chce učit nové věci, poznávat nové lidi, ale i sám sebe, zkrátka kdo se chce AKTIVNÉ podílet na naplňování cílů našeho sdružení.

Jak se přidat?

Stačí vyplnit přihlášku na našem webu. Ke spolupráci s námi ale nemusíte být nutně členy sdružení - stačí, máte-li nějaký nápad, co dělat v naší obci s dětmi a pro děti a s rodiči a pro rodiče a máte-li chuť aktivně se zapojit do realizace Vašeho nápadu. Pak už Vám nic nebrání se k nám přidat :-).

Čemu se věnujeme?

Pořádáme jednorázové vzdělávací, zábavné a benefiční akce (nejen) pro rodiny s dětmi. V roce 2009 nás čeká Záchranářský den plný zábavy a her, akce Namaluj hřiště svých snů, plánovací víkend na téma "Místo pro všechny - víceúčelová plocha v centru Nepomyšle pro bezpečnou hru dětí a relaxaci dospělých" a benefiční Mikulášský jarmark na záchranu kostela sv. Mikuláše v Nepomyšli.

Co plánujeme?

Po rekonstrukci prostor v budově bývalé školy v Nepomyšli cvičení pro rodiče s dětmi, angličtinu pro nejmenší, kursy netradičních řemesel a cyklus povídání o dětech, rodině, zdraví a ekologii.

 

 

 

 

Přidejte se k nám

Milé maminky a tatínkové, babičky, dědečkové, strýcové, tety,

zkrátka Vy všichni, kdo máte doma nějaké to malé dítko, o které se staráte (nejen) na rodičovské dovolené. Začínáte-li mít pocit, že mezi plněním svých (pra)rodičovských povinností "obrůstáte mechem", že postrádáte společnost, možnost nějakým způsobem se sebevzdělávat a seberealizovat či si prostě jen odpočinout a přitom všem nezanedbat péči o svého potomka, pak právě nastal čas připojit se k nám - nepomyšlským maminkám a tatínkům na rodičovské dovolené, kteří pro podobně "postižené" v roce 2008 založili Mateřské centrum Jablíčko z Nepomyšle.

Prostory pro společné schůzky budeme mít v budově bývalé školy v Nepomyšli. Čeká je však teprve rekonstrukce, a tak prozatím místo pravidelného programu pořádáme různé venkovní akce (nejen) pro děti s rodiči. Nosíte-li v hlavě nápad na cokoliv, co s dětmi na vsi dělat, neváhejte a ozvěte se. Chcete-li s námi spolupracovat při přípravě akcí, které jsme pořádali už vloni (Den plný her a zábavy s Baywatch Nepomyšl, Mikulášský jarmark), neváhejte a ozvěte se také. A chcete-li prostě jen tak příjemně strávit čas, pak opět neváhejte a přijeďte se na námi pořádáné akce podívat klidně i s celou rodinkou.

Všechny potřebné informace o tom, jak se stát členem mateřského centra, jak s námi spolupracovat, co připravujeme a nabízíme, najdete na těchto webových stránkách.

Těšíme se na Vás a na spolupráci s Vámi.